Koszt wysyłki od: 6.30 PLN


Naszyjnik "Mandragora" z serii Bestiariusz

Wisior w kolorze srebra i złota, przedstawiający fantastyczne stworzenie - roślinę, zwane Mandragorą (Mandrake). Naszyjnik jest częścią serii "Briar Bestiary", która pokazuje najwspanialsze bestie, głównie z mitologii celtyckiej oraz greckiej.

Zawieszka ma kształt fantastycznej rośliny o złotych liściach i kwiatach ozdobionych zielonymi kryształkami, której korzeń ma kształt małego człowieka.

Wymiary:

Zawieszka ma wymiary: wysokość 4,5 cm, szerokość 3,0 cm.

Łańcuszek wraz z zapięciem ma długość ok. 45 cm.

Satynowa sakiewka: 11,0 cm x 8,5 cm.


BIŻUTERIA SZTUCZNA, wysokiej jakości.

Projekt: Briar.

Każdy naszyjnik z tej serii ma indywidualne znaczenie i posiada torebkę satynową w kolorze soczystej zieleni.

Seria "Briar Bestiary" został zaprojektowana przez brytyjskiego artystę Briara.

Mandragora - talizman Szczęścia i Bogactwa

Krzyczący korzeń rośliny powiedział, że przynosi szczęście. O ile usłyszysz jego wezwanie!


Mandragora (Alrauna) - to korzeń mandragory lekarskiej, któremu już w starożytności przypisywano właściwości magiczne. Najlepsze okazy musiały jak najbardziej przypominać ludzkie kształty.

Najczęściej korzenia mandragory szukano pod szubienicą - poniekąd odpadające części ciała wisielca miały zapewniać tej roślinie doskonałą pożywkę. Żeby wydobyć korzeń z ziemi, należało poczynić odpowiednie przygotowania. Należało korzeń obkopać dookoła, ale nie wyciągać go samemu z ziemi. Dla pewności można było zakreślić dookoła rośliny trzy magiczne kręgi przy użyciu miecza. Następnie mandragorę wyciągnąć powinien z ziemi czarny pies, któremu przywiązywano do szyi sznurek, a drugi koniec do rośliny. Podobno mandragora wyciągana z ziemi wydawała ludzki krzyk, który zabijał tego, kto go usłyszał.


Niegdyś wierzono, że korzeń przypominający ludzką postać kiwał główką, gdy zadało mu się pytanie i odpowiedź na nie była twierdząca. Twierdziło się także, że alrauna była stworzona w Raju jako pierwowzór człowieka, ale nie spodobała się Stwórcy i dlatego ją stamtąd wyrzucił. Odtąd alrauna tęskni za rajskim ogrodem i dlatego głośno protestuje przy próbie wyrwania jej z ziemi.

Roślina ta jest trująca! Zawiera m.in. atropinę i alkaloidy, wywołuje podrażnienie dróg oddechowych, delirium, ma właściwości psychoaktywne i mocno pobudzające. Obecnie mandragorę lekarską uprawia się dla korzeni oraz jagód, gdyż stosuje się je w produkcji środków przeciwbólowych (np. w chorobach reumatycznych) lub rozkurczowych.

W starożytnym Rzymie podawano jej korzeń schorowanym pacjentom - należało żuć roślinę, aby pozbyć się bólu. Grecka bogini czarów, rozdroży i ciemności Hekate, hodowała mandragorę w swym magicznym ogrodzie. Pytie - słynne wieszczki, używały jej do wprowadzania się w trans, aby móc przewidywać przyszłość.

W średniowieczu mandragora została oficjalnym wrogiem wszechpotężnego Kościoła. Znalazła się na czarnej liście Inkwizycji. Odtąd stanowi nieodłączny atrybut diabła, demonów, czarnoksiężników oraz osób zajmujących się czarną magią.Polecamy