Wczytuję dane...
Koszt wysyłki od: 14.90 PLN

Zestaw 3 szt. figurek - Mądre Gobliny "Nic nie słyszę, nic nie mówię, nic nie widzę" Nemesis Now

Producent: Nemesis Now
Realistycznie wykonane figurki w kształcie siedzących goblinów "Three Wise Goblins". Efektowny zestaw do dekoracji, bardzo szczegółowe wykonanie. Pierwszy goblin zakrywa swoje oczy, drugi zakrywa uszy, a trzeci usta.


Dla uzyskania idealnego efektu gobliny należy ustawić tak, aby siedziały na brzegu półki lub na krawędzi jakiegoś innego mebla. Wszystkie trzy stworki wyglądają niezwykle prawdziwie, jakby miały się zaraz poruszyć. Patrzą jak żywe. No magia po prostu :)


W zestawie jest specjalna taśma służąca do przyklejenia goblinów do półki.MATERIAŁ:

poliresin, malowany ręcznie

WYMIARY:

wys. 12 cm, szer. 6 cm x 7 cm

wys. 11 cm, szer. 6 cm x 7 cm

wys. 12 cm, szer. 5,5 cm x 7 cm

Kolor:

czarno-szary

Opakowanie:

pudełko z białego kartonu
Dość często można spotkać zestaw figurek przedstawiających 3 postaci, z których jedna ma zakryte oczy, druga uszy, a trzecia usta. Skąd się to wzięło i co właściwie oznacza?


Zazwyczaj przedstawiało się tak Trzy Mądre Małpy, które obrazują tradycyjne, japońskie przysłowie: „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”. Te trzy małpy to: Mizaru, która zakrywa oczy, więc nie widzi nic złego, Kikazaru która zakrywa uszy, więc nie słyszy nic złego, oraz Iwazaru, zakrywająca pysk, czyli ta która nie mówi nic złego.  Jedna z możliwych interpretacji tego przysłowia to: „Nie szukaj i nie wytykaj błędnych czynów oraz słów innych ludzi”.


LunaMarket.pl - zestaw 3 figurek


Przysłowie przywędrowało do Japonii wraz z buddyjską legendą, najprawdopodobniej z Indii przez Chiny. Z buddyjskiego punktu widzenia przysłowie może być interpretowane następująco: „Nie szukaj i nie wytykaj błędnych czynów i słów innych ludzi - jeśli chcesz usunąć zło, to zacznij od samego siebie". I unikaj zła, aby nim nie nasiąknąć, nie przyzwyczaić się do niego, nie dać mu wejść w swoje życie.


W kulturze zachodniej symbol zyskał nieco inne znaczenie. Wizerunek trzech postaci zakrywających uszy, usta i oczy jest często interpretowany jako ciche przyzwolenie na zło poprzez odwracanie od niego oczu. Może też oznaczać zmowę milczenia w organizacjach przestępczych. Dziś trzy małpy są symbolem przymykania oka na nieprawości, patrzenia w drugą stronę, udawania niewiedzy. A skoro nie widzisz zła i nie słyszysz zła, to nie możesz mówić o rzeczach złych. To znak potępianej przez kulturę europejską i amerykańską obojętności wobec zła w życiu publicznym.Pierwotne przesłanie symbolu Trzech Mądrych Małp było proste i głębokie: „nie słuchaj tego, co prowadzi cię do zła”, „nie traktuj złego zachowania jako czegoś naturalnego” i „nie mów źle bez konkretnego powodu”. Obecnie nasz zachodni światopogląd bardzo uprościł tą naukę, pozostawiając klasyczne „nie widzę zła, nie słyszę zła, nie mówię nic złego”. Oznacza to, że powinniśmy być ostrożni w tym co mówimy, mądrzy w tym, czego słuchamy i zręczni w tym, na co patrzymy. To trzy najprostsze sposoby by zyskać spokój i szczęście.


„Nie patrz na to, co jest przeciwne przyzwoitości; nie słuchaj tego co jest sprzeczne z przyzwoitością; nie mów coś co jest sprzeczne z przyzwoitym zachowaniem; nie wykonuj żadnego działania, które jest sprzeczne z obyczajami ."

Konfucjusz, 500 p.n.e.


Ciekawostką jest fakt, że niegdyś Istniała jeszcze czwarta małpa o imieniu – Shizaru, mającą symbolizować niezgodę na czynienie zła. Na znak buntu trzymała opuszczone w dół łapy, co znaczyło, że nie zamierza nic złego nimi zdziałać. W ikonografii szintoistycznej przepadła i zaginęła gdzieś na początku XVII wieku.
Polecamy