Wczytuję dane...
Jak zrobić lampion z dyni na Halloween?

dekoracje na halloween, mroczne gadżety
dekoracje na halloween, mroczne gadżetyWykonanie lampionu z dyni na HalloweenHALLOWEEN to w wielu kulturach czas, kiedy dusze wracają na ziemię, prowadzone światłami zapalanymi dla nich przez żywych. To również czas wróżb, czas niezwykły, kiedy sprawy nie z tego świata są na wyciągnięcie ręki, gdyż bariera oddzielająca świat rzeczywisty od zaświatów staje się delikatna jak pajęczyna. Najpopularniejszą mroczną i magiczną dekoracją na halloween jest oczywiście wydrążona dynia. Dynie to pozostałość po świętowaniu ostatnich jesiennych zbiorów, oznaczają koniec lata i początek jesieni. Zwyczaj wycinania z nich lampionów pochodzi z tradycji celtyckich, dynia ze światełkiem w środku jest symbolem błędnych ogników uważanych za dusze zmarłych, wystawiano je przed drzwiami domów, aby odstraszały wampiry, a zabłąkanym duchom oświetlały drogę.

                       dynia-na-halloweenprojekt-dyni-na-halloweeenJak poradzić sobie z wykonaniem pięknej dyni na halloween?

      stojaki czaszki gotckie mroczne gadzety      Zacząć trzeba od wyboru pięknej, okrągłej, pomarańczowej dyni, z jak najmniejszą ilością skaz. Zazwyczaj z jednej strony z boku (na którym leżała dojrzewając) jest mniej lub bardziej spłaszczona, jednak to nie powinno zbytnio przeszkadzać, wystarczy żeby z jednej strony była ładna i okrągła. Ładniej uformowana strona będzie twarzą lampionu. Po odkrojeniu górnej części, która posłuży za pokrywkę, wydrąża się za pomocą noża lub łyżki wnętrze, miąższ oraz pestki można później wykorzystać w kuchni.


         Teraz najbardziej emocjonująca chwila, czyli: projekt twarzy. W internecie można znaleźć sporo ciekawych pomysłów, poniżej jest też spora galeria do obejrzenia. Projekt narysować najlepiej za pomocą flamastra, łatwiej będzie później wycinać. Proste wzory łatwo wyciąć zwykłym nożem. Bardziej skomplikowane wymagają specjalnych narzędzi – sekretem wykonania misternych nacięć jest użycie wąskiej i ostrej piłki do dyni, regularne otwory wykonuje się wiertłami.


Co zrobić, gdy zdarzy się mały wypadek i kawałek z wyciętego wzoru odpadnie? Najprościej będzie połączyć go na nowo z lampionem szpilkami lub wykałaczkami.

dynia-halloweenmagia-dynia-halloween


Magiczna lampa z dyni powinna wytrzymać ok. 2 tygodni, jeśli stoi w chłodnym miejscu, a ok. 7-10 dni w ciepłym pomieszczeniu, później niestety więdnie lub zaczyna się psuć i niezbyt przyjemnie pachnieć. W sieci można znaleźć mnóstwo porad na to, jak zakonserwować dynię, aby wytrzymała jeszcze dłużej – np. pokrywanie sprayem akrylowym, moczenie w wybielaczu, solenie miejsc, w których widać pierwsze oznaki nadpsucia… Co do ich skuteczności – raczej nie wpływają na wydłużenie terminu ważności wydrążonej dyni. Jedynym skutecznym sposobem jest jej delikatne nawilżanie co jakiś czas, lub nawet namoczenie na kilka godzin, zanim się ją rozetnie.


Gotową magiczną latarnię należy postawić w ważnych punktach domu: na parapecie przy oknie oraz blisko drzwi.

dynia-halloweenowawycinanie-dyni-halloween

pomysł-na-wycięcie-dyni

dynia-halloween
Niestety każdy lampion z prawdziwej dyni szybko ulega zepsuciu i zaczyna niezbyt ciekawie pachnieć po krótkim czasie, szczególnie jeżeli stoi w ciepłym pomieszczeniu.

Alternatywą może się okazać trwały lampion, czyli lampa w kształcie dyni. Na pewno nie ulegnie zepsuciu i nie zacznie brzydko pachnieć, będzie się nadawała do wielokrotnego użytkowania przez wiele sezonów. Nie jest przeznaczona do świeczek, ma w środku łatwo wyjmowaną obsadkę na żarówkę, co oznacza, że można ją łatwo podświetlić po prostu podłączając do prądu lub, w zależności od potrzeby, całkiem wyjąć ze środka obsadkę (jest umocowana na łatwo wyjmowanym klipsie) i potraktować lampę jako dekorację bez podświetlania.


Taka lampa nadaje się do użytkowania zarówno we wnętrzach, jak na zewnątrz, np. w ogrodzie, przed wejściem do domu - jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Bardzo realistyczne, ręczne malowanie sprawia, że wygląda zachwycająco, będzie prawdziwą ozdobą domu lub ogrodu podczas halloween.

dynia na halloween

...

Zobacz również galerię zdjęć dekoracji na Halloween naszych fanów i klientów:


dekoracje na halloween, mroczne gadżety dekoracje na halloween, mroczne gadżety

dekoracje na halloween, mroczne gadżety

dekoracje na halloween, mroczne gadżety

gotyckie kielichy z czaszkamiDekoracje na halloween

Jeśli szukasz czegoś więcej na swoją imprezę halloweenową, prawdziwie niesamowitych dekoracji na halloween, aby uzyskać magiczny i naprawdę mroczny nastrój - przydadzą Ci się do tego celu gotyckie gadżety, np. gotyckie kielichy, fantastyczne figurki gargulców, świeczniki w kształcie czaszek, bogato zdobiona w czaszki halloweenowa zastawa stołu, atrybuty dla czarownic i dla wampirów. Gdy zadbasz o te wszystkie drobne szczegóły, na pewno uzyskasz niepowtarzalny klimat, a Twoja impreza będzie niezapomniana. Takie dekoracje na halloween to przepiękne gadżety, których można używać nie tylko w to święto. Zresztą dla wielu osób halloween to nie tylko święto, ale wręcz styl życia, więc do mrocznych przedmiotów podchodzą oni z zamiłowaniem.czarne świeczki dekoracje na halloween

gotyckie kielichy z czaszkami na halloweenświeczniki czaszki czaszka gotycka na halloween

ręka zombie dekoracja na halloween