59,99 zł
Cena regularna:
79,50 zł
Trzy Mądre Smoki - zestaw figurek
Opis
Trzy Mądre Smoki - zestaw 3 szt. figurek
Zestaw trzech figurek w kształcie małych smoków. Smoczątka mają różne kolory: fioletowy, czerwony i zielony. Szczegółowo wykonane figurki, ciekawie prezentują się z każdej strony. Smoki siedzą, ale każdy ma nieco inną pozę: jeden z nich zakrywa rękami uszy, drugi usta, a trzeci oczy.
MATERIAŁ:
poliresin, malowany ręcznie
WYMIARY:
każdy smok ma podobny rozmiar: wysokość 8,0 cm, szerokość 6,0 cm x 5,0 cm
Kolory:
fioletowo-srebrny, zielono-złoty i czerwono-złoty
Opakowanie:
pudełko z białego kartonu
Dość często można spotkać zestaw figurek przedstawiających 3 postaci, z których jedna ma zakryte oczy, druga uszy, a trzecia usta. Skąd się to wzięło i co właściwie oznacza?
Zazwyczaj przedstawiało się tak Trzy Mądre Małpy, które obrazują tradycyjne, japońskie przysłowie: „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”. Te trzy małpy to: Mizaru, która zakrywa oczy, więc nie widzi nic złego, Kikazaru która zakrywa uszy, więc nie słyszy nic złego, oraz Iwazaru, zakrywająca pysk, czyli ta która nie mówi nic złego. Jedna z możliwych interpretacji tego przysłowia to: „Nie szukaj i nie wytykaj błędnych czynów oraz słów innych ludzi”.
Symbolika trzech małp - niezwykła, tajemnicza i pełna ukrytych znaczeń. Te trzy małpki przedstawiające słynne gesty, czyli że jedna zasłania sobie uszy, druga zasłania oczy, a trzecia zasłania usta, mają wiele do powiedzenia. Ale jak to się stało, że te trzy małpy stały się pojęciem symbolicznym, ponadczasowym, które przetrwało przez wieki? Chyba dlatego, że ludzie wciąż są tacy sami :) Historia symboliki trzech małp sięga starożytnych Chin, gdzie ten obraz miał wiele znaczeń, od mądrości po przestrzeganie drogi moralnej. W filozofii mówi się, że pierwsza małpka ma na celu nie słyszenie złych słów, druga - nie widzenie złych czynów, a trzecia - nie mówienie złych słów. To wyjątkowe przesłanie ma na celu zwrócenie uwagi na trzy koncepcje moralne, które mają wpływ na nasze życie. W niniejszym artykule, zgłębimy historię, znaczenie i filozofię przesłania trzech małp. Odkryjemy, jak ta symbolika wpływa na naszą codzienność i jak możemy wykorzystać jej przesłanie w życiu. Przygotuj się na podróż do świata tajemniczych symboli i filozoficznych zagadek trzech małp.
Przysłowie przywędrowało do Japonii wraz z buddyjską legendą, najprawdopodobniej z Indii przez Chiny. Z buddyjskiego punktu widzenia przysłowie może być interpretowane następująco: „Nie szukaj i nie wytykaj błędnych czynów i słów innych ludzi - jeśli chcesz usunąć zło, to zacznij od samego siebie". I unikaj zła, aby nim nie nasiąknąć, nie przyzwyczaić się do niego, nie dać mu wejść w swoje życie.
W kulturze zachodniej symbol zyskał nieco inne znaczenie. Wizerunek trzech postaci zakrywających uszy, usta i oczy jest często interpretowany jako ciche przyzwolenie na zło poprzez odwracanie od niego oczu. Może też oznaczać zmowę milczenia w organizacjach przestępczych. Dziś trzy małpy są symbolem przymykania oka na nieprawości, patrzenia w drugą stronę, udawania niewiedzy. A skoro nie widzisz zła i nie słyszysz zła, to nie możesz mówić o rzeczach złych. To znak potępianej przez kulturę europejską i amerykańską obojętności wobec zła w życiu publicznym.
Pierwotne przesłanie symbolu Trzech Mądrych Małp było proste i głębokie: „nie słuchaj tego, co prowadzi cię do zła”, „nie traktuj złego zachowania jako czegoś naturalnego” i „nie mów źle bez konkretnego powodu”. Obecnie nasz zachodni światopogląd bardzo uprościł tą naukę, pozostawiając klasyczne „nie widzę zła, nie słyszę zła, nie mówię nic złego”. Oznacza to, że powinniśmy być ostrożni w tym co mówimy, mądrzy w tym, czego słuchamy i zręczni w tym, na co patrzymy. To trzy najprostsze sposoby by zyskać spokój i szczęście.
„Nie patrz na to, co jest przeciwne przyzwoitości; nie słuchaj tego co jest sprzeczne z przyzwoitością; nie mów coś co jest sprzeczne z przyzwoitym zachowaniem; nie wykonuj żadnego działania, które jest sprzeczne z obyczajami ."
Konfucjusz, 500 p.n.e.
Ciekawostką jest fakt, że niegdyś Istniała jeszcze czwarta małpa o imieniu – Shizaru, mającą symbolizować niezgodę na czynienie zła. Na znak buntu trzymała opuszczone w dół łapy, co znaczyło, że nie zamierza nic złego nimi zdziałać. W ikonografii szintoistycznej przepadła i zaginęła gdzieś na początku XVII wieku.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.