Wczytuję dane...
Koszt wysyłki od: 12.00 PLN

Karty Tarota Marsylskiego - Le Tarot de Marseille

Talia kart Tarota uważana za najbardziej podstawową, idealną dla początkujących, dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kartami. Przez część osób uważana jest za toporną i prostą, lecz z drugiej strony właśnie to jest jej zaletą - wielu tarocistów ceni ją za wyrazistość i łatwość interpretacji. Niezaprzeczalnym faktem jest to, iż jest ona pierwowzorem dla wszystkich talii, które powstały w późniejszych czasach.


Talia tarota składa się z 78 kart o wymiarach 11 cm x 6 cm, zapakowanych w eleganckie tekturowe pudełko. Marka Fournier to gwarancja najwyższej jakości, karty są nabłyszczane i trwałe, dobrze leżą w dłoni. Wykończenie kart jest matowe, dzięki czemu pomimo ciemnego koloru nie odbijają się na nich odciski palców.


Karty Tarota firmy Fournier to wyśmienitej jakości produkt będący w stanie zadowolić wielu nawet najbardziej wybrednych koneserów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii produkcyjnej oraz użyciu najlepszych materiałów - są to jedne z tych kart, które będą w stanie oprzeć się nieokreślonej praktycznie liczbie odkształceń. Specjalna warstwa lakieru zabezpieczającego na kartach pozwala na ich wyjątkowo długie użytkowanie. Karty są odporne na wiele czynników zewnętrznych.

-----------------

Tarot marsylski (fr. Tarot de Marseille) jest jedną z najbardziej popularnych talii tarota na świecie. Karty te powstały prawdopodobnie w połowie XVII wieku we Francji. Tarot marsylski jest najbardziej standardową talią i to od niej wywodzą się wszelkie późniejsze wersje talii tarota.


Nazwa "Tarot marsylski" pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku, pomimo tego, że dotyczy talii znacznie starszych. Określenie "Tarot marsylski" pojawiło się w wydanej w 1889 roku książce "Tarot Cyganów: Klucz do nauk okultystycznych" autorstwa francuskiego okultysty - Papusa. Uznaje się, że pierwsza talia Tarota marsylskiego została opublikowana w latach 1643-1664 a jej twórcą był paryski producent kart do gry, Jacques Viéville. Talia składała się z 22 kart Arkanów Wielkich i 56 Arkanów Małych i zdobyła wielką popularność. Jednak karty zaprojektowane przez Viéville’a różniły się trochę od takiego Tarota marsylskiego, jakiego znamy dzisiaj, m.in. poprzez wizerunki niektórych Wielkich Arkanów. Te różnice zbliżają tarot Viéville’a do Tarota belgijskiego zwanego też flamandzkim.


W 1664 inny paryski producent, Jean Noblet, wydał własną talię Tarota marsylskiego. Jego Wielkie Arkana były już w całości takie, jakie występują we współczesnych taliach. W stosunku do talii J. Viéville’a, w kartach Nobleta zastosowano inną numerację Wielkich Arkanów (nastąpiła zmiana miejscem Rydwanu ze Sprawiedliwością oraz Eremity z kartą Siły) oraz w kilku z nich pojawiły się inne alegoryczne wizerunki.


Ogólnie można uznać, że każda późniejsza talia kart tarota to indywidualna interpretacja jej autora w oparciu właśnie o pierwsze, podstawowe talie Tarota marsylskiego. I każdy kolejny twórca w swojej własnej talii zamieszcza coś od siebie, dodając nowe szczegóły czy symbole, by jeszcze bardziej ułatwić w ten sposób intuicyjny odbiór kart.

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...